Do našich poloh skot patří

Společnost KLAS Nekoř, a. s., hospodaří na 1500 hektarech zemědělské půdy, z nichž připadá 1000 ha na půdu ornou a 500 ha na trvalé travní porosty. Jak uvedl předseda představenstva a ředitel firmy Ing. Leoš Říha, po celou dobu své existence, tedy více než dvacet let, chová podnik dojený skot.

„Vlastně tu byl v podobném rozsahu, i vždy předtím, do našich poloh zkrátka skot patří,“ uvedl Ing. Říha. Jak dodal, podnik obhospodařuje plochy od 500 metrů nadmořské výšky. „Nejsem příznivcem extenzivních variant, preferuji rozumnou produkci jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě,“ přibližuje svoji filozofii ředitel společnosti KLAS, který zároveň působí v Agrární komoře České republiky jako její viceprezident za Pardubický kraj.

KLAS Nekoř je ve východočeském regionu známý také jako prodejce zemědělské techniky. I zde je filozofie jasná: „Máme zastoupení pouze těch značek, které považujeme za špičkové. Vycházíme z toho, že když se osvědčily v našich tvrdých podhorských podmínkách, mohou bez problémů fungovat i jinde. Aktuálně zastupujeme značky Claas, Väderstadt, Kverneland, Zunhammer, Annaburger, DeLaval, Krampe,“ vyjmenoval Ing. Říha a dodal, že disponují skladem náhradních dílů a zaručují operativní servis. Výhodou je též pobočka a sklad náhradních dílů v Hořicích.

Jak dodal, princip spočívá v tom, že v podmínkách podniku, jako jsou svažitost, kamenité půdy či menší hloubka ornice, fungují dobře jen kvalitní stroje. Na polích přitom požaduje intenzitu, a nesrovnává se s českým průměrem, ale s okolními státy, jako jsou Rakousko a Německo. „V roce 2017 se nám výnosy vydařily, například u ozimé pšenice jsme sklidili osm tun z hektaru, v roce 2018 jsme kvůli suchu zaznamenali pokles i o dvě tuny,“ komentoval předseda představenstva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *